Pėr kurorėn e botės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pėr kurorėn e botės

Mesazh nga Visi prej Sun Jul 11, 2010 2:17 pm

Sot ora 20.30 nė Johanesburg finalja e Kupės sė Botės 2010, Holandė-Spanjė. Njė sfidė ndėrmjet Shnajder dhe Ksavit, ku fantazia pėrballet me gjeometrinė. Dueli i dy liderėve qė synojnė tė fitojnė gjithēka, edhe “Topin e Artė”
Spanja me zemėr “blaugrana”. Holanda, njė koktej europian
Pėr t’u ngjitur nė majėn e botės, projektuesit dhe konstruktorėt e Spanjės dhe Holandės kanė pėrdorur metoda tė kundėrta. Te “Furia e Kuqe”, shtylla kurrizore e skuadrės pėrbėhet nga lojtarėt e Barcelonės, tė cilėt mbėshteten nga tre elementė tė rėndėsishėm tė Realit tė Madridit dhe plotėsohen nga elementė tė Vijarealit, Liverpulit dhe Valencias. Njė skuadėr e konsoliduar nė kėto vitet e fundit, qė bazohet nė filozofinė “blaugrana” dhe arrin ta qarkullojė topin me sytė mbyllur. Te “tulipanėt” gjithēka ėshtė e ndryshme: vetėm tre elementė tė formacionit (Stekelenburg, Van der Viel dhe Van Bronkhorst) luajnė nė kampionatin holandez, ndėrsa vetėm njėri (portieri rezervė) ka fituar titullin me Tuenten. Njė kampionat si “Eredivisie”, skuadrat e tė cilit nuk fitojnė prej vitesh nė arenėn ndėrkombėtare, nuk mund tė ketė shumė yje: pėr kėtė arsye, Bert van Marvijk ėshtė njė seleksionues me tė gjithė kuptimin e fjalės. Zgjedhjet e tij nė ligėn gjermane, angleze, spanjolle, italiane apo skoceze kanė dhėnė rezultat: vetėm njė humbje nė dy vjet. Shifrat kanė pak rėndėsi, edhe pse vetėm nėntė nga 23 lojtarėt nė Afrikėn e Jugut aktivizohen nė Holandė. Nė pėrfaqėsuese ėshtė krijuar njė atmosferė mjaft pozitive: edhe nėse kanė katėr muaj pa u takuar, futbollistėt sillen sikur tė mos jenė larguar kurrė nga grumbullimi.

Ndėrkohė, detyra e Del Boskes ėshtė thuajse e programuar, pasi ai ka fatin qė tė mbėshtetet te skuadra qė luan mė mirė nė botė, pra Barcelona. Kėto janė frytet e njė projekti afatgjatė, tė cilin nė mėnyrė ironike e nisi njė holandez, Johan Krujf: kur drejtonte Barēėn, nga 1988-a deri mė 1996-n, ai vendosi qė tė gjitha skuadrat zinxhir tė klubit katalan tė luanin me tė njėjtėn taktikė loje. Kjo prodhoi njė futboll tė mėsuar pėrmendėsh, pėrveēse yje tė nivelit tė Ksavit apo Injestės. Krijimi i njė kolone “blaugrana” (Pike, Pujol, Buskets, Injesta, Ksavi, Pedro e tanimė edhe Vija), ka sjellė ndryshime tė dukshme te Spanja. Edhe Reali i Madridit ėshtė shndėrruar nė “vasalin” e Barcelonės, aq sa nė dhomat e zhveshjes flitet dialekti katalan: nga shtatė elementė tė rritur te Barēa, tė cilėve i shtohen Kapdevija e Fabregas (me origjinė nga kjo krahinė) dhe Marēena, Albiol, David Silva e David Vija. Nė tė kaluarėn do tė ishte e pamundur, ndėrsa sot edhe madrilenėt janė pėrshtatur me ndėrrimin e dialektit. “Ėshtė fat i jashtėzakonshėm qė boshti i pėrfaqėsueses pėrbėhet nga lojtarė tė njė klubi tė madh, pohon ikona e Realit, Iker Kasijas. Nė fushė e kemi tė lehtė tė gjejmė njėri-tjetrin”.

Pra, Holandė-Spanjė ėshtė jo vetėm dueli ndėrmjet dy shkollave tė ndryshme tė futbollit, por edhe i dy mėnyrave tė kundėrta sesi mund tė ėndėrrosh tė fitosh titullin botėror.
------------------------------
avatar
Visi
Moderator
Moderator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Aquarius Cat
Numri i postimeve Numri i postimeve : 361
Ditelindja Ditelindja : 14/02/1988
Mosha Mosha : 30
Vendodhja Vendodhja : grece
Hobet Hobet : futbolli
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 4
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 663
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 05/05/2009

Shiko profilin e anėtarit http://WWW.FORUMISHQIP.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi