shqiperia shkon perpara

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

shqiperia shkon perpara

Mesazh nga etc prej Thu Nov 27, 2008 11:45 pm

Shqipėria rezulton mes Kombėtareve tė suksesshme sa i pėrket progresit tė bėrė nė lidhje me performancėn e mirė gjatė 2008-ės, pasi kėtė herė renditet nė njė pozicion mė tė kėnaqshėm nė krahasim me vitet e tjera.

Kriteri i kėsaj renditjeje, tė botuar nė faqen sportive portugeze nė internet “Maisfutebol.iol.pt”, ėshtė bėrė nė bazė tė pėrllogaritjes sė pėrqindjes sė pikėve nė krahasim me pikėt maksimale tė mundshme pėr tė gjitha ndeshjet e luajtura gjatė 2008-ės.

Duke parė rezultatet e tė 53 skuadrave evropiane nė kėtė vit, Kombėtarja jonė ėshtė pozicionuar e 28-a me 50% tė pikėve nė shtatė ndeshje, ku ka shėnuar dy fitore, tre barazime dhe dy humbje.

Tabela pa dyshim ėshtė dominuar nga Spanja e vendit tė parė me 97% nė 15 ndeshje pa asnjė humbje (14-1-0). Pas saj, vjen Anglia e dyta dhe Holanda e treta.

Grupi 1

Njė fakt shumė i kėnaqshėm pėr skuadrėn shqiptare ėshtė se ka lėnė pas saj dy nga kundėrshtarėt e mėdhenj nė grupin 1 tė eliminatoreve tė Botėrorit 2010: Portugalia dhe Suedia kanė pasur njė ecuri mė tė keqe se Kombėtarja jonė pėr sa i pėrket rendimentit nė vitin 2008.

Portugalia ka arritur tė marrė vetėm 46% tė pikėve nė 13 ndeshje gjatė kėsaj periudhe dhe renditet e 29-a (pesė fitore, dy barazime dhe gjashtė humbje).

Edhe mė keq ka shkuar pėr suedezėt, tė cilėt renditen tė 35-ėt me 39% tė pikėve tė koleksionuara nga 14 ndeshje tė zhvilluar nė hapėsirėn e kėtij viti.

Suedia ka arritur vetėm katėr fitore, tre barazime dhe njė humbje. Njė pozicion tė mirė ka Hungaria: e 14-a me 60% tė pikėve nė dhjetė ndeshje (4-4-2).

Jo keq pėr Danimarkėn, qė pozicionohet e 22-a me 56% tė pikėve nė nėntė ndeshje (3-4-2). Poshtė vetes kemi lėnė edhe kundėrshtarin e fundit nė grupin 1, Maltėn, e cila rezulton me njė rendiment prej 18% tė pikėve nė 11 ndeshje (2-0-9).

Renditja e FIFA-s

Por krejt ndryshe figuron Shqipėria nė renditjen e pėrmuajshme qė publikon organi mė i lartė i futbollit nė botė, FIFA. Sipas renditjes sė fundit, tė bėrė tė njohur mė 12 nėntor 2008, pėrfaqėsuesja jonė shihet e pozicionuar e 86-a (410 pikė) mes Kombėtareve tė sė gjithė botės anėtare tė FIFA-s.

Po bazuar nė kėtė renditje, sa i pėrket Kombėtareve evropiane, Shqipėria pozicionohet e 38, ku i duhet tė ngushėllohet se pas saj renditen vende si Austria, Gjeorgjia, Qipro, Mali i Zi, Kazakistani, Luksemburgu, San Marino, Estonia, Azerbajxhani, Malta, Andorra etj.

Ky vlerėsim bėhet nė bazė tė kritereve tė tjera. Ndėrsa nėse do tė merrnim nė konsideratė njė vlerėsim nė bazė tė kriterit: rendimenti i pikėve pėr ndeshje, ashtu si ai i botuar nė median portugeze, Shqipėria do tė mund t’i afrohej vendit tė 70, mes 100 tė parėve tė renditjes sė FIFA-s.
------------------------------
avatar
etc
Antar i Rregullt
Antar i Rregullt

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Libra Rat
Numri i postimeve Numri i postimeve : 90
Ditelindja Ditelindja : 08/10/1984
Mosha Mosha : 34
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 11
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 11/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

CA THU PLAKO??!!

Mesazh nga NIKO prej Thu Mar 26, 2009 8:04 pm

Prit mer plak, se dardha e ka bishtin mbrapa. :-c: lol! [b]
------------------------------
avatar
NIKO
Antar Aktiv
Antar Aktiv

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Cancer Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 357
Ditelindja Ditelindja : 26/06/1983
Mosha Mosha : 35
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 11
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 373
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: shqiperia shkon perpara

Mesazh nga ToolChee prej Sun Mar 29, 2009 8:27 am

qfare perpara beee ka hupp me Hungarinn ncncnc
------------------------------

ToolChee
Antar Aktiv
Antar Aktiv

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Libra Monkey
Numri i postimeve Numri i postimeve : 511
Ditelindja Ditelindja : 08/10/1992
Mosha Mosha : 26
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 5
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 318
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 28/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: shqiperia shkon perpara

Mesazh nga oliinter prej Thu Apr 09, 2009 7:01 am

shqiperia ka humbur 10 vende ne klasifikimin boteror te klubeve dhe kjo per faj te dy humbjeve te fundit. vendi yne eshte akoma ne vendin e diletanteve pasi edhe nderrimi i shume trainereve te huaj nuk i sherben skuadres sone.

mgjth i uroj fitore skuadres sone te zemres ne ndeshjet e ardhshme.
------------------------------
avatar
oliinter
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Aries Rooster
Numri i postimeve Numri i postimeve : 57
Ditelindja Ditelindja : 22/03/1981
Mosha Mosha : 37
Vendodhja Vendodhja : istanbul
Hobet Hobet : sporti dhe muzika
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 2
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 74
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 13/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: shqiperia shkon perpara

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi