Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi
Ads

Shko poshtė
HELENA
HELENA
Moderator
Moderator
GjeniaFemale
Shenja e HoroskopitTaurus Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 223
Ditelindja Ditelindja : 19/05/1985
Mosha Mosha : 37
Vendodhja Vendodhja : tirane
Hobet Hobet : Arti ne pergjithesi
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 16
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 639
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 30/01/2010

GATIM ME VEZE Empty GATIM ME VEZE

Sun Feb 07, 2010 10:37 pm
Veze skoceze


6 vezė, 200 gr mish vici i grirė, 40 gr bukė e thekur e grirė, 30 gr miell, vaj ulliri, kripė, piper.

Pėrgatitja:

Zihen 4 vezė nė njė enė plot me ujė. Koha e zierjes duhet tė jetė ekzaktėsisht 8 minuta nga momenti qė fillojnė zierjen. Pas kėsaj, ftohen nė ujė tė ftohtė tė rrjedhshėm, u hiqet lėvozhga, u hidhet pak kripė dhe piper.

Merret me dorė pak mish i grirė dhe mbulohen vezėt e ziera.

Nė njė tas rrihen vezėt e mbetura. Mielli dhe buka e thekur e grirė vendosen nė dy pjata tė ndryshme.

Vezėt e mbuluara me mishin e grirė lyhen me miell, lyhen me vezėt e rrahura, dhe pastaj lyhen me bukėn e thekur tė grirė.

Pastaj skuqen pėr 10 minuta nė vajin e ullirit tė nxehur shumė, rrotullohen shpesh, kullohen nė kartėn e kuzhinės, u hidhet kripė dhe shėrbehen tė ngrohta.

6 vezė, 200 gr mish vici i grirė, 40 gr bukė e thekur e grirė, 30 gr miell, vaj ulliri, kripė, piper.

Pėrgatitja:

Zihen 4 vezė nė njė enė plot me ujė. Koha e zierjes duhet tė jetė ekzaktėsisht 8 minuta nga momenti qė fillojnė zierjen. Pas kėsaj, ftohen nė ujė tė ftohtė tė rrjedhshėm, u hiqet lėvozhga, u hidhet pak kripė dhe piper.

Merret me dorė pak mish i grirė dhe mbulohen vezėt e ziera.

Nė njė tas rrihen vezėt e mbetura. Mielli dhe buka e thekur e grirė vendosen nė dy pjata tė ndryshme.

Vezėt e mbuluara me mishin e grirė lyhen me miell, lyhen me vezėt e rrahura, dhe pastaj lyhen me bukėn e thekur tė grirė.

Pastaj skuqen pėr 10 minuta nė vajin e ullirit tė nxehur shumė, rrotullohen shpesh, kullohen nė kartėn e kuzhinės, u hidhet kripė dhe shėrbehen tė ngrohta.
Mbrapsht nė krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi