Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi
Ads

Shko poshtė
HELENA
HELENA
Moderator
Moderator
GjeniaFemale
Shenja e HoroskopitTaurus Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 223
Ditelindja Ditelindja : 19/05/1985
Mosha Mosha : 37
Vendodhja Vendodhja : tirane
Hobet Hobet : Arti ne pergjithesi
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 16
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 639
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 30/01/2010

MBRETERIT DHE DIKTATORET ME TE PASUR TE BOTES PER VITIN 2002 Empty MBRETERIT DHE DIKTATORET ME TE PASUR TE BOTES PER VITIN 2002

Tue Feb 16, 2010 1:59 pm
NEW YORK NY : Revista mė prestigjoze amerikane Forbes, e cila mban emrin njėrit prej biljonerve politkan mė tė mėdhenjė amerikan, senatorit republikan Stiv Forbes, pronar dhe editor i saj, nė numėrin mė tė ri, tė rradhės 27 shkurt 2003, boton tė ilustruar tė dhėnat e sakata mbi njėrėzit mė tė pasur tė botės, dhe tė ardhurat e tyre vjetore pėr vitin 2002. Revista "Forbes" ka marr rezulatet e nxjerra siē ka pohuar revista, nga 26 gazetar nga shumė vende tė botės si : David Armstrong, Kiri Blakeley, Monte Burke, Brendan Coffey, Kerry A. Dolan, Mary Ellen Egan, Chandrani Ghosh, Christopher Helman, Rupert Hoogewerf, Shiyori Ito, Peter Kafka, Naazneen Karmali, Tomas Kellner, Susan Kitchens, Paul Klebnikov, Daniel Kruger, Josephine Lee, Philippe Mao, Victoria Murphy, Kemp Powers, Nicole Ridgway, Kyle Shostak, Monica Showalter, Matthew Swibel, John Turrettini, Nathan Vardi . Nė pjesėn e parė tė revistės e cila vazhdon me tė dhėna edhe mė interesante, dallohen edhe tė ardhurat mė tė mėdha vjetore tė mbretėrve tė botės dhe diktatorėve tė botės, ashtu siē i cilėson kjo revistė.


Simbas revistės Forbes, Mbreti Fahd Bin Abdul Aziz Alsaud 80 vjeēarė, me Titullin : Kurorėn e Princit dhe Mbret i Arabisė Saudite, ka pasur tė ardhurat vjetore pėr vitin qė lamė pas me : 20 billion dollar amerikan.
Revista shkruan se Mbreti Fahd Bin Abdul Aziz Alsaud erdhi teknikisht si mbret i Arabisė Saudite pasi mė 1995 gjysėmvėllai i tij princi pėsoi infrakt nė zėmėr, Fahd Bin Abdul Aziz Alsaud u bė Mbret "de facto". Ai e ka siguruar pasurinė tek lidhjet e tija tė forta qė ka me naftėn nė kėtė vend.

Pas tij vjen Sulltani Haxhii Hassanal Bolkiah njė 60 vjeēarė me Titullin : Sulltan i Bruneit, Pasuria vjetore gjatė vitit 2002 arriti deri nė : 11 billion dollar amerikanė. Mbasi mori privatisht mėsime nė pallatin mbretėror u shpall Sulltani i 29-tė i Brunei(t) diplomuar nė Akademinė "Britain's Sandhurst Royal Military Academy" nė 1967-tėn. Njė njeri me shumė kurora Sulltan dhe kryeministėr, ministėr i mbrojtjes dhe ministėr i financave tė Brunei(t), kryetar i besmimeve fetare nė kėtė vend. Shumica i parave i vijnė nga investimet e mėdha qė ka bėrė nė kėtė vend me kompaninė e madhe "Brunei Investment Agency". Kompani e cila mxhanon tė gjitha investimet nė kėtė vend dhe pėrfshinė tė gjitha asestet e gazit e tė vajit. Sulltani ka dy gra dhe 10 fėmijė dhe i pėlqejnė shumė lojrat.

Hans Adam II, Princi i Liechtenstein(it) e ka pasurinė vjetore : 2 billion dollar amerikan dhe ėshtė 58 vjeēarė thekson revista Forbes. Nė qoftėse ju keni dėgjuar pėr Liechtenstein(in) ėshtė monarki sot. Njė vend me reliv alpin me njė popullsi rreth 33 000 mijė banorė ka deklaruar se ka nė plan ta "shesė" shtetin nė kompanit turistike kėtė vit. Princi ėshtė duke e shtyr vendin nė disa reforma kushtetuese tė cilat nė se dėshtojn ai ka kėrcėnuar se mė pas do t'i bashkėngjitet Austrisė. Hans Adam II Princi i Liechtenstein(it) manaxhon jo vetėm familjen por edhe vendin e tij pėrfshir kėtu bankat, shtitjen dhe blerjen e bizneseve, shtėpive dhe tokės, si dhe kontrollon kulturėn nė vend me koleksionin e quajtur Old Masters.

Njeriu mė i zėshėm nė botė, sot, Saddam Hussein 65 vjeēarė, me Titullin : Presidenti i Irakut, sipas revistės Forbes i ka pasur tė ardhurat vjetore tė vitit 2002 : 2 billion dollarė amerikanė. Revista Forbes e quan atė si "Njeriun mė tė fuqishėm" nė Irak, duke e ballafaquar me kėrcėnimin e njė diktatori tė madh. SHBA-s bėjnė tė njėtėn gjė pėr ta shfuqizuar nga froni , ta rrėzojn nga karrigja e Bagdatit, tė cilėn e ka rrėmbyer prej 1979. Pėr shumė dekada ai ka pasuruar vetveten me tė ardhurat kombėtare nga rezervat e naftės irakiene duke ndėrtuar pallate prrallore para varfėris sė kėtij vendi. Lufta ėshtė kėnaqėsia e tij dhe atė e vė mbi tė gjitha manit qė ka ai.


Mbretėresha Elizabeth II 76 vjeēare me Titullin : Mbretėresha e Britanisė sė Madhe i pati tė ardhurat e saja pėr vitin 2002 sipas revistės Forbes nė shumėn : $525 million dollarė amerikan. Mbretėresha Elizabeth II shkrunate revista nė numėrin e rradhės se ka pasur njė vit tė vėshtir kėtė qė kaloi. Ajo humbi dy motrat dhe nėnėn mbretėresh nė kuartetin e disa javėve. Pastaj festoj me dinjitet 50 vjetorin e mbretėris . Kėshtu qė me ditėn e 50 vjetorit nė mbretėri pėr Elizabetėn II dhe kjo kohė nuk shkoj mirė se shumė gazeta britanike raportonin pėr skandalet qė tregonin deri tek tė punėsuarit i mbretėreshės. Vetėm njė gjė u konsiderua si e mirė pėr 2002-shin: sepse me t'u rritur ēmimi i tokės nė Angli, mbreteresha e ka parė pasurinė e saj tė madhėsohet mė shumė se 60%.Njė tjetėr familje mbretėrorė qė mban grua kurorėn e mbretit nė vend ėshtė edhe Mbretėresha Beatriēe Uilhmina Armgard me Titullin : Mbretėresha e "Shtėpis sė Portokallit" ashtu siē quehet Hollanda. Ajo megjithse ėshtė 65 vjeēare i pati tė ardhurat vjetore gjatė vitit 2002 nė 250 million dollar amerikan. Gjithmon duke i'u referuar revistės Forbes, viti mė i suksesėshėm pėr Hollandėn, ose siē thirret pėrndryshe "Shtėpia e Portokallitė", fillojė me martesėn e mbretėreshės Beatriēe, pasi vdiq burri i saj Princi Klaus.Megjithse raportet nga shtypi thojne se familja ka me biliona, Familja Mbreterore thote se ata kane vec 25 milion dollar tek kompanite Royal Dutch/Shell dhe ABN Amro. Por kjo nuk mbulon rrogen qe nuk taksohet, art te vjeter qe kan edhe tokat qe kane.

Njė fakt disi tė ēuditshėm dhe qė shumė njėrėz i vė nė dyshim ėshtė ai me liderin palestinez Jaser Arafat 73 vjeēarė me Titullin : President Autoritativ i Palestinės i cili sipas kėsaj reviste ka pasur tė ardhurat vjetore : 300 Milion Dollar.
Revista "Forbes" veė renditjes nė njėrėzit mė tė pasur tė vitit e ka futur emrin e liderit palestinez edhe nė listėn e dikatorve sipas saj. Jaser Arafat, thekson revista quhet Presidenti i Palestinės"Palestinian Authority" e fitoj fuqinė kur Izraeli nė marrėveshje me SHBA-s e njohu kėtė rregjim. Arafati ka nėnė kontroll tė plot tė gjitha fondet dhe parat qė i jepen pėr ndihm Palestinės. ėshtė pronar kazinosh dhe ka monopolin e Koka Kolės nė kėtė vend. Ministri i ri i financave Salam Fayyad maxhanon tė ardhurat e tija tė cilat mund tė jenė rreth 300 miljon dollar nė vit.

I fundit ėshtė demagogu komunist Fidel Castro . Ai megjithėse kritkon vazhdimishtė kapitalizmin dhe bėrtet e ēirret sa shqyen turinjėt mė kėtė lloj dogme ėshtė zbuluar se ka njė tė ardhur vjetore nė 110milljon dollarė nė vit. Ka Titullin : President i Kubės dhe ėshtė 76 vjeēarė. Revista "Forbes" pėr tė ka shkruar se Fidel Kastro ose Diktatori komunistė kubanes , revolucionari 76 vjeēarė, nuk i pėlqen asnjėher qė tė tregojė moshėn. Gazetarėt i kan zbuluar llogaritė bankare personale tė cilat njihen si pasuria e tij familjare i kalon tė 110 milojn dollarėt amerikan gjė qė po ta krahasosh me pasurinė e vendit tė tij ėshtė pėrbėn 10% tė tė ardhurave tė tė gjithė Kubės.
Mbrapsht nė krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi