Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi
Ads

Shko poshtė
toniweb
toniweb
Administrator
Administrator
GjeniaMale
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2601
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 4029
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008
https://forumish.albanianforum.net/

Bakllava Empty Bakllava

Mon May 24, 2010 11:51 am
1kg miell,7vez,1got vaj,1got qumsht,pak krip,1 kg arra, pergaditja nga 7 vezet,4 prej tyre perdorni ve te verdhat,3te tjerat ashtu siq jan.Hidhni te tera lendet siper millit dhe zieni brumin.Pastaj mbulojeni me nje pecet te lagur dhe lijeni brumin te vij.Pastaj ndajeni brumin ne 4 pjes.Qdo pjes ndajeni ne 15 copa te vogla te cilat punojenica me dor dhe sillni ne form sfere.Duke i len copat e tjera posht pecetes se lagur.filloni ti hapni sferat ne nje diameter 15cm.Hidhni niseshte gjat hapjes qe te mos ju ngjiten dhe qahen petat.vazhdoni keshtu deri sa 15 sferat te ken perfunduar.Me pas merreni petat qe i keni ven nje mbi nje dhe hapeni kete pet te vetme ne madhesin e tepsis tuaj.Pasi ta keni hapur vieni mbi tepsi,te cilen sigurisht do ta keni lyer me gjalp.Me pas hidhni siper petesgjalpin e shkrir.vazhdoni me te njejten menyr edhe me 15 sferat e dyta.Me pas vijeni ne tepsi , shtojini gjalpin dhe pas kesaj hidhini ne menyre te njetrajtshme arrat e copetuara Me pas vazhdoni po njesoj dhe me 15 sferat e grupit te 3-te , vijini ne tepsi hidhini gjalpin dhe po njesoj hapni dhe 15 sferat e grupit te fundit dhe ndiqni te njejtat veprime dhe per to.Ne fund priteni bakllavane dhe vijeni te piqet ne furren e ngrohur me pare ne 110° C.Mbajeni per rreth 6 ore.
Kujdes!!!Pjekja eshte pika me e rendesishme tek bakllavaja , ndaj kujdesuni qe te piqet mire.Nje bakllava e pjekur mire , nuk prishet dhe nese nuk i hidhni sherbet dhe sikur ta leni per gati nje muaj !!!
Per sherbetin : 1,5 kg sheqer , uje sa ta kaloje sheqerin (sa trashesia e gishtit te madh te dores) dhe dy luge leng limoni qe te mos e lejme te sheqeroset. Kjo eshte masa perfekte per te perfituar nje sherbet jo shume te trashe dhe velites dhe aspak te sheqerosur!Si fillim perzijeni sheqerin mire ne uje deri sa kokrrat e tij te shkrihen.Me pas hidhnini dhe 2 luget e lengut te limonit dhe perzijeni dhe pakez.Pastaj lijeni te zihet vete ne zjarr jo shume te larte.
Sapo te zihet mund ta fikni dhe ta hidhni sakaq mbi bakllava.Sherbeti duhet te hidhet patjeter i nxehte!
Ju befte mire!
Mbrapsht nė krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi