Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi
Ads

Shko poshtė
toniweb
toniweb
Administrator
Administrator
GjeniaMale
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2601
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 4029
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008
https://forumish.albanianforum.net/

Karta grafike Empty Karta grafike

Mon May 24, 2010 12:10 pm
Message reputation : 100% (1 vote)
Karta grafike ėshtė njė nga paisjet kryesore tė kompjuterėve modern. Kėto karta kanė nė brendesi te tyre GPU-ne (Graphic Processing Unit), ky i fundit eshte shume i ngjashem me CPU por ndryshon ne faktin qe eshte i optimizuar ne kryerjen e operacioneve matematike qe jane mese te zakonshme ne manipulimin e grafikeve. Ky optimizim eshte diferenca kryesore midis GPU dhe CPU.
Nje element tjeter i rendesishem i kartes grafike eshte memoria. GPU e perdor memorie per te ruajtur rezultatet e perkohshme qe asaj i duhen per te kryer operacione ne menyre sa me eficente. Kjo memorie mund te perdoret edhe per qellime te tjera si ruajta e imazheve te cilat do te shfaqen se shpejti ne monitor. Sasia dhe tipi i kesaj memorie eshte nje faktor shume i rendesishem.
Karta grafike lidhet me monitorin nepermjet RAMDAC, ky i fundit e kthen sinjalin nga dixhital ne analog, i cili me pas shkon tek monitori, qofte ky CRT apo LCD. Disa karta grafike kane me shume se nje RAMDAC, kjo ben te mundur lidhjen e me shume se nje monitori me skeden grafike.
Duhet permendur fakti se disa nga prodhuesit e kartave grafike kane vene ne dispozicion te perdoruesve karta grafike te cilat ndodhen ne pllake ame(motherboard), keto jane me pak te fuqishme se kartat grafike te jashtme por jane zgjidhja me e mire per pedoruesit me buxhet te ulet si dhe ne rastin e kompjuterave notebook.
Prodhuesit me te rendesishem te kartave grafike ne bote jane
* NVIDIA
* ATI
* INTEL
* VIA
Burimi: Wikipedia
florim cilafi
florim cilafi
Antar i Ri
Antar i Ri
GjeniaMale
Shenja e HoroskopitLibra Tiger
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2
Ditelindja Ditelindja : 05/10/1974
Mosha Mosha : 48
Vendodhja Vendodhja : shkup
Hobet Hobet : muzika,sporti...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 2
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 06/01/2011

Karta grafike Empty Re: Karta grafike

Mon Jan 16, 2012 9:56 pm
PERSHENDETJE. JU LUTEM ME TREGONI CILEN GRAFIKE ME PREFERONI : ATI HD 4650 APO NVIDIA GT520. RRESPEKT !
Mbrapsht nė krye
Similar topics
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi