Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi
Ads

Shko poshtė
toniweb
toniweb
Administrator
Administrator
GjeniaMale
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2601
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 4029
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008
https://forumish.albanianforum.net/

Heqja e doganes dhe Taksa e re e makinave Empty Heqja e doganes dhe Taksa e re e makinave

Sun Aug 28, 2011 10:49 am
Hyri nė fuqi ligji pėr taksat e reja tė automjeteve tė pėrdorura dhe detyrimet pėr mjetet qė nuk janė zhdoganuar apo qė importohen pas kėsaj date. Bashkė me ligjin, zbardhet i plotė udhėzimi qė bėn tė mundur zbatimin e ndryshimeve tė reja nė sistemin e taksave pėr rreth 400 mijė automjete nė rang vendi.
Duke filluar prej ditės sė sotme, makinat qė importohen nė vendin tonė nuk do tė paguajnė taksėn e importit, por vlerėn e TVSH-sė 20 pėr qind tė llogaritur mbi ēmimin e mjetit. Gjithashtu, sistemi tatimor ndryshon tėrėsisht sa u takon detyrimeve qė paguhen pėrpara futjes sė mjetit nė kontrollin e detyrueshėm teknik.
Nė udhėzim, ministria i ka kushtuar vėmendje formės sė targimit tė mjeteve tė reja qė do tė zhdoganohen, regjistrimit tė tyre dhe taksave qė paguhen njė herė nė vit nė drejtoritė rajonale tė transportit.
Formula
Kėshtu, taksa e mjeteve tė pėrdorura tė transportit caktohet sipas formulės: Cilindrata nė cm3 x koeficienti fiks sipas vjetėrsisė x taksa fikse pėr llojin e karburantit. Taksa fikse pėr llojin e karburantit ėshtė 25 lekė pėr naftėn dhe 20 lekė pėr benzinėn.
Koeficienti sipas vjetėrsisė sė mjetit janė tė vendosura nė tabelėn pėrbri, kurse mjetet me vjetėrsi nga 0-3 vjet nuk janė subjekt i kėsaj takse. Ministria sqaron se, “viti i vjetėrsisė” ėshtė diferenca ndėrmjet vitit, kur mjeti kryen kolaudimin teknik me vitin e prodhimit. Gjithashtu, detyrimi pėr pagimin e taksės i takon pronarit tė mjetit, kurse pagesa e taksės bėhet nė ēdo kohė, por gjithnjė para kryerjes sė kontrollit teknik vjetor tė detyrueshėm tė mjetit.
Nė udhėzim thuhet se, vlera e taksės ėshtė vjetore (pėr vitin kalendarik nė tė cilin arkėtohet) pavarėsisht nga momenti nė tė cilin ajo paguhet.
Targimi
Mjetet qė regjistrohen pėr herė tė parė, nė momentin e targimit tė tyre, paguajnė vlerėn e taksės nė raport me kohėn e hyrjes nė qarkullim nė territorin e Shqipėrisė. Nė rast se mjeti targohet nė muajin janar, taksa paguhet e plotė, ndėrsa pėr periudhėn nė vazhdim nė raport me muajt e hyrjes nė qarkullim, pavarėsisht datės sė muajit
“Nė rast se njė mjet, targohet pėr herė tė parė pas muajit janar, vlera e taksės sė mjeteve tė pėrdorura ėshtė e barabartė me vlerėn e taksės sipas formulės pjesėtuar me 12 dhe shumėzuar me 11, qė janė muajt nė pėrdorim”, thekson udhėzimi.
Pagesa e kėsaj takse shoqėrohet me faturė, me pullėn e taksės, si dhe biletėn me numėr serial. Zotėruesi i mjetit e vendos pullėn e taksės nė xhamin e pėrparmė tė mjetit pėr tė lehtėsuar ushtrimin e kontrollit vizual nga organet kompetente.
Drejtoria e Pėrgjithshme e Shėrbimeve tė Transportit Rrugor bėn regjistrimin ditor tė arkėtimit tė taksės, qė shėrben si dokument bazė pėr rakordimin e pagesės sė taksės me organet tatimeve. Nė rastet e mjeteve tė cilėt ndėrrojnė pronėsinė, drejtoritė rajonale nuk procedojnė me regjistrimin e pronėsisė sė mjetit nė rast se pėr atė mjet nuk janė paguar taksat respektive. Drejtoritė Rajonale, deri nė datėn 15 tė muajit pasardhės, evidentojnė dhe dėrgojnė nė Drejtoritė Rajonale tė Tatimeve dhe nė strukturat e Ministrisė sė Brendshme, listėn e mjeteve qė nuk janė paraqitur pėr tė bėrė kontrollin teknik dhe qė pėr rrjedhojė nuk kanė paguar taksėn. Pėr mjetet qė dalin pėrfundimisht nga qarkullimi, vlera e taksės do tė jetė e barabartė nė raport me periudhėn, qė mjeti ka qenė nė qarkullim
Mbrapsht nė krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi