Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
identifikimi
Ads

Shko poshtė
legjenda3
legjenda3
Moderator
Moderator
GjeniaMale
Shenja e HoroskopitScorpio Dog
Numri i postimeve Numri i postimeve : 6
Ditelindja Ditelindja : 18/11/1982
Mosha Mosha : 40
Vendodhja Vendodhja : tetova
Hobet Hobet : MJESHTER
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 16
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 06/05/2012

Edhe Meta pėr President? Empty Edhe Meta pėr President?

Sun May 13, 2012 4:27 pm
Tablosė politike pėr zgjedhjen e presidentit tė ri, i ėshtė shtuar edhe njė tjetėr element, qė e bėn akoma mė interesante vijueshmėrinė e procesit tė nisur, e veēanėrisht, kur bėhėt fjalė pėr emra kandidatėsh konkretė.

LSI hedh nė fushė propozimin e radhės dhe mund tė jetė kryetari i LSI-sė, Ilir Meta.

Kjo ėshtė pėrgjgjigja qė dha sekretari pėrgjithshėm i LSI-sė Luan Rama, kur u pyet nga Top Channel nėse zoti Meta mund tė jetė njė kandidat konsensual pėr president: "Pse jo, Ligji, Kushtetuta parashikon tė drejtėn dhe kriteret se kush mund tė kandidojė pėr tė qenė kryetari i shtetit.Nė kėtė pikėpamje, LSI nuk e pėrjashton veten nga e drejta qė tė

kountribuojė me tė gjitha aftėsitė dhe kapacitetet e veta, nė tė mirė tė realizimit tė zgjedhjes konsensuale tė Presidentit tė Republikės.Gjithėsesi ēėshtja e emrit pastaj ėshtė njė ēėshje qė do tė diskutohet pasi forumet politike tė partisė tė kenė gjykuar dhe vendosur nė kohėn kur do tė bėhet immediate pėrcaktimi kandidaturės".

Luan Rama ka pėrshėndetur deklaratėn e njė ditė me parė tė anėtarit tė kryesisė tė PS-sė, Ben Blushi, i cili shprehu nevojėn e njė bashkėpunimi mes PS-sė dhe LSI-sė.

"Ne jemi tė gatshėm dhe i ftojmė tė gjithė aktorėt dhe faktorėt politikė tė vendit, tė bashkojnė votat pėr Shqipėrinė Europiane, tė bashkojnė votat pėr integrimin europian tė vendit, tė bashkojnė votat pėr tė realizuar reformėn zgjedhore dhe tėrėsinė e reformave, qė lidhen me procesin e integrimit europian. Ne do tė vazhdojmė tė respektojmė dhe tė jemi korrekt me pėrmbushjen e paktit tė bashkėqeverisjes me PD-nė, pasi ėshtė nė ADN-nė e LSI dhe filozofinė politike tė saj, respektimi me korrektesė i marrėveshjeve dhe pėrmbushja me korrektesė e tė gjitha detyrimeve qė kemi ndaj qytetarėve shqiptarė ndaj interesave europiane tė vendit", tha Rama.

Luan Rama gjatė konferencės pėr shtyp theksoi, se kur ka mbetur edhe njė javė nga pėrfundimi Reformės Zgjedhore, Komisioni Parlamentar duhet tė reflektojė kėrkesat e 26 partive politike, me prioritet qė mbajnė firmat e Edi Ramės dhe Sali Berishės.
Mbrapsht nė krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi